Umowy deweloperskie, rezerwacyjne, przyrzeczone

konsultacje umów mieszkaniowych
W ostatnich latach obserwujemy bardzo duży ruch na rynku nieruchomości w Krakowie, jak też w innych miastach Polski. Decyzja o zakupie własnego mieszkania, domu czy działki, nie jest łatwa, gdyż zazwyczaj jej konsekwencje zarówno pozytywne jak i negatywne towarzyszą nam później przez wiele kolejnych lat. Mamy przyjemność obserwować, że coraz więcej osób decydując się na zakup nieruchomości, konsultuje zapisy umowne z prawnikami, co pozwala zaoszczędzić późniejszych rozczarowań czy nieoczekiwanych konsekwencji. Zazwyczaj przy okazji kupna nieruchomości mamy do czynienia z umowami rezerwacyjnymi, umowami deweloperskimi, przedwstępnymi, przyrzeczonymi przenoszącymi własność nieruchomości czy kredytowymi – w sytuacji kiedy środki na zakup nieruchomości pochodzą z kredytu.

Umowy deweloperskie – ryzyka i niebezpieczeństwa

Zwykle w procesie zakupowym, Klienci są pochłonięci emocjami zakupowymi i czasami niestety zdarza im się podpisywać umowy bez ich wcześniejszych konsultacji. Wielu takich Klientów również zwraca się do nas z prośbą o pomoc, ale niestety już na etapie po podpisaniu umowy, kiedy to ich pozycja negocjacyjna jest dużo słabsza, a zdarza się że pewnych konsekwencji nie da się już uniknąć. Dlatego też zanim podejmiecie jedną z najważniejszych decyzji w życiu warto zasięgnąć opinii radcy prawnego i zaoszczędzić sobie późniejszych problemów i rozczarowań. Nasza kancelaria od wielu lat zajmuje się opiniowaniem umów deweloperskich oraz innych związanych z zakupem nieruchomości. Treść jak również objętość umów deweloperskich jest zazwyczaj tak duża, że skutecznie zniechęca Klientów do samodzielnej analizy wraz ze zrozumieniem jej treści.

Jakie są korzyści z konsultacji zapisów umów deweloperskich?

Dzięki konsultacji z naszymi prawnikami zrozumiecie niejednokrotnie niejasne zapisy umowne, a zawierając umowę będziecie w pełni świadomi jej treści jak również praw i obowiązków z niej wynikających. Nasi prawnicy mogą również zaproponować zmianę pewnych zapisów umownych bądź negocjacje ich treści, w celu lepszego zabezpieczenia interesów Klienta.

Opiniowanie umów deweloperskich dla Klientów spoza obszaru Polski

Zajmujemy się również prowadzeniem negocjacji i sprawdzaniem umów deweloperskich dla Klientów przebywających poza granicami kraju a zamierzających nabyć nieruchomość położoną w Polsce.

Sprawdzanie umów deweloperskich – ile kosztuje?

Jeżeli planujecie zakup nieruchomości i chcecie czuć się pewnie, zapraszamy do kontaktu i zapoznania się ze szczegółową ofertą która jest dostępna poniżej.

Umowy rezerwacyjne – czy też warto je konsultować?

To zależy od ich stopnia złożoności, sprawdzenie umowy rezerwacyjnej jest tańsze niż umowy deweloperskiej ponieważ umowy te są zwykle krótsze. Umowa rezerwacyjna zawiera postanowienia stron dotyczące wpłaty pewnej kwoty przez nabywcę na poczet ceny zakupu w celu rezerwacji lokalu. Taka umowa jest zawierana na czas określony, powinna zatem zawierać również termin rezerwacji mieszkania, domu czy lokalu. Zdarzają się również umowy rezerwacyjne, które nakładają na kupującego obowiązek zapłaty zadatku, wówczas należy mieć świadomość konsekwencji wynikających z charakteru zadatku. Zachęcamy do uważniejszej analizy zwłaszcza takich umów rezerwacyjnych gdzie występuje zadatek, gdyż często Kupujący nie zdają sobie sprawy z zagrożeń i konsekwencji z tym związanych.

Umowy sprzedaży, przeniesienia własności nieruchomości z rynku wtórnego

Dokonujemy również analizy umów sprzedaży, zamiany, przeniesienia własności nieruchomości z rynku wtórnego. Spotykamy się z różnymi typami takich umów, bywają umowy proste w których przedmiotem sprzedaży jest mieszkanie lub dom nieobciążony ani hipoteką ani służebnościami, bywają jednak również bardzo złożone umowy z rynku wtórnego, gdzie przedmiotem sprzedaży są nieruchomości stanowiące współwłasność kilku osób, obciążone hipoteką, z licznymi służebnościami.

Umowa z biurem pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Kolejnym typ umów z którymi spotkamy się rzadziej to umowy z biurami pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Klienci w większości przypadków podpisują tego typu umowy samodzielnie, zdarza się niestety że nie są do końca świadomi zobowiązań z nich wynikających. Zawierając umowę z pośrednikiem sprzedaży nieruchomości warto przeanalizować na jaki czas ma być zawarta umowa, jak kształtuję się kwestia prowizji (czy będzie ona płatna przez obie strony umowy sprzedaży) jak również czy umowa zawierana jest na wyłączność, czy nie ma w niej zapisów o karach umownych.

ZAKRES CZYNNOŚCI UMOWA REZERWACYJNA UMOWA DEWELOPERSKA UMOWA PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI Z RYNKU WTÓRNEGO
Sprawdzenie księgi wieczystej              X               X              X
Sprawdzenie podmiotu w rejestrze KRS / CEiDG              X               X tylko jeżeli nieruchomość jest sprzedawana przez przedsiębiorcę / spółkę
Analiza zapisów umowy w tym ze wskazaniem na zagrożenia (jeżeli występują)             X               X             X
Analiza zgodności prospektu informacyjnego  z umową    nie dotyczy               X      nie dotyczy
Wyjaśnienie wątpliwości Klienta             X               X             X
CENA         300 zł            650 zł           400 zł
                                                     Dodatkowe opcje
Propozycja modyfikacji treści umowy / negocjowanie warunków        200 zł        250-350 zł        100-200 zł
W razie życzenia Klienta istnieje możliwość osobistego spotkania w Kancelarii w celu omówienia wątpliwości   100 zł (45 min)    100 zł (45 min)     100 zł (45 min)

Zobacz także: